Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 20 sierpnia 2019 Imieniny obchodz: Sabina, Sobiesaw, Bernard
Od 8.11.2006 jesteś 114390 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-10-16:
Nadzieja Ziemi
W tym roku Międzynarodowy Turniej Ekologiczny "Nadzieja Ziemi" odbył się 28 września (piątek) pod hasłem "Różnorodność biologiczna i jej zagrożenia". Do zadań konkursowych przystąpiły 3-osobowe grupy gimnazjalistów placówek m.in. z Wilkas, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Więcek, Pozezdrza, Kruklanek, Srokowa, Niemieża (Litwa) i Niemenczyna (Litwa).
— Celem przedsięwzięcia było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związków i zależności w świecie przyrody — mówi organizator konkursu, Danuta Bujno. — Poznanie budowy morfologicznej drzew, procesów życiowych oraz ich znaczenia dla człowieka w naszym środowisku tuż na wyciągnięcie ręki było najważniejszym celem tego przedsięwzięcia.
Zmagania przebiegały w kilku etapach. Pierwszy polegał na rozwiązywaniu testu, który okazał się być na wysokim poziomie. Nagrody są niebanalne – do wygrania świetnej jakości kalkulatory, powerbanki, jak i również głośniki bezprzewodowe. Zwycięzcą w części teoretycznej został Ernestas Gulbickis z Gimnazjum w Niemenczynie.
Tuż po części teoretycznej nadszedł czas na praktyczną, czyli zaprezentowanie swoim kolegom i koleżankom przykładów roślin i zwierząt w ich okolicy. Każda grupa próbowała swoich sił w pokazaniu najciekawszych miejsc swojego regionu wspomagając się przygotowaną wcześniej prezentacją. Uczniowie gimnazjów dumnie opowiadali o walorach swojej miejscowości i jej okolic.
Wyniki XIII Międzynarodowego Turnieju Ekologicznego:
I. Zespół z Pozezdrza (op. Alina Wysoczarska)
II. Zespół ze Srokowa (op. Beata Beyer)
III. Zespół z Niemenczyna (op. Regina Komar)
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie. Wszyscy uczestnicy – młodzież wraz z opiekunami otrzymali drobne upominki. Wręczał je Starosta Krzysztof Kołaszewski.
Uczestnikom tegorocznego konkursu bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy za rok do kolejnych zmagań w konkursie organizowanym przez węgorzewskie liceum.
Wiktoria Melnik gr dz