Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 18 sierpnia 2018 Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusaw
Od 8.11.2006 jesteś 17144 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-12-22:
„LO w Turnieju Grand Prix Węgorzewa w Piłce Siatkowej Mężczyzn”
Na parkietach Hali Miejskiej OSiR Węgorzewo rozegrano I Turniej Grand Prix Węgorzewa w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Zespół licealistów, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego, reprezentowali: Igor Jurczak, Emil Grunwald, Mateusz Rodziewicz, Wiktor Szalast, Kacper Oszako, Maciej Polakowski, Jędrzej Kowalczyk i Wiktor Woynarowski.
W turnieju wzięło udział osiem drużyn:
- Amatorski Klub Sportowy Kormoran Olsztyn
- Warmińsko - Mazurski Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie
- Tółwiński Team
- Liceum Ogólnokształcące w Węgorzewie
- ZSZ Technikum Węgorzewo
- Zbieranina Węgorzewo
- Klub Sportowy Masuria Volley Giżycko
- 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie

Klasyfikacja końcowa:
1. 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie
2. KS Masuria Volley Giżycko
3. AKS Kormoran Olsztyn
4. WMOSG Kętrzyn
5. LO Węgorzewo
6. Tołwiński Team
7. Zbieranina Węgorzewo
8. ZSZ Technikum Węgorzewo

2016-12-21:
Skąd jest Mikołaj ?
Z Węgorzewa – chórem odpowiadają dzieci z Dps- u Mrągowa. Dookoła czuć już atmosferę świąt. Boże Narodzenie tuż, tuż. Ale czy święta muszą oznaczać bogate, migoczące złotem i czerwienią wystawy sklepowe, olbrzymie iluminacje w miastach i pogoń za prezentami? Coraz większy konsumpcjonizm, egoizm i brak empatii… na szczęście nie dotyczy to wszystkich.
W sobotę 17 grudnia, na specjalne zamówienie uczniów węgorzewskiego liceum, do mieszkańców „DPS- u dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej” w Mrągowie przybył Święty Mikołaj. To już po raz 13 Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, pod opieką Doroty Kamińskiej i Anny Dzieńkowskiej, wyręczają zapracowanego Świętego i wiozą radość i pełen wór prezentów.
2016-12-21:
W hołdzie tym, którzy zginęli
13 grudnia to ważna data dla każdego Polaka. Właśnie tego dnia, 35 lat temu, gen. Wojciech Jaruzelski wygłosił przemówienie, w którym poinformował rodaków o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego na terenie kraju.
Z tej okazji przez cały dzień odbywały się różne działania, mające na celu przybliżyć młodym ludziom okoliczności i atmosferę tamtych wydarzeń. Dla klas pierwszych została zorganizowana gra terenowa, która oprócz dobrej zabawy, przyniosła uczniom wiedzę o tych pamiętnych wydarzeniach. Na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały „Mury” Jacka Kaczmarskiego, przy akompaniamencie gitary. Młodzież, przebrana w stroje z czasów PRL-u, rozdawała ulotki i śpiewała piosenki popularne w tamtych czasach. Nas korytarzach wisiały gazetki ścienne i czarnobiałe zdjęcia z 81’roku.
Ukoronowaniem obchodów tego dnia była Wieczornica, którą przygotowali uczniowie węgorzewskiego liceum, pod opieką nauczycieli. We wtorkowy wieczór, w sali ogólniaka zgasły światła i zapanował nastrój tamtych dni. Na widowni zasiedli nauczyciele, młodzież liceum, a także zaproszeni goście, wśród których była Halina Faj, Starosta Węgorzewski, Maciej Zmitrowicz przewodniczący Rady Powiatu, Radny Marek Zawadka.
-Gdy wprowadzono stan wojenny byłam uczennicą czwartej klasy liceum. Doskonale pamiętam dzień 13 grudnia. Mróz, jadące wozy wojskowe, koksowniki na ulicach i grzejących się przy nich żołnierzy, atmosferę grozy i strachu i stawiane pytanie: co teraz będzie? Puste półki sklepowe i kartki żywnościowe prawie na wszystko… – wspomina Pani Elżbieta.
-Nigdy nie chciałabym przeżyć tych czasów drugi raz, choć czasem wspominam, ile radości sprawiło nam kupienie pralki, kiedy staliśmy w kolejce po odkurzacz lub paczki kawy idąc po mleko – mówi pani Bożena. Przedstawienie najbardziej trafiło do młodych, którzy Stan Wojenny znają już tylko z opowieści rodziców i dziadków. Uczniowie odczytali okolicznościowe wiersze, odśpiewali piosenki oraz dostarczyli widzom wiele informacji na temat stanu nadzwyczajnego w naszym kraju. Wszyscy z przejęciem słuchali kolejnych słów, wypowiadanych przez licealistów. Zebrani obejrzeli także krótki materiał, mówiący o wydarzeniach z lat 80.
2016-12-16:
„UCZYMY SIĘ PODPATRUJĄC NAJLEPSZYCH”
W piątkowy wieczór, w nagrodę za dobrze przepracowany rok siatkarski, uczennice i uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie, wraz z instruktorem p. Rajmundem Klukowskim, mieli możliwość obejrzenia „na żywo” meczu Plus Ligi Indykpol AZS Olsztyn - Lotos Trefl Gdańsk. O godz. 20.15 czterdziestka najbardziej zagorzałych kibiców zasiadła na trybunach w hali „Urania” w Olsztynie i jak się okazało nikt tej decyzji później nie żałował.
Po gładko wygranych dwóch setach, przez zawodników AZS, każdy z nas był przekonany, że trzeci set to już formalność. Jednak zawodnicy trenera Gardiniego, pewni swojego zwycięstwa, stracili czujność i w konsekwencji doprowadzili do utraty dwóch kolejnych setów. Atmosfera na trybunach zaostrzyła się, bo tie break niejedno ma imię. Nasi adepci sztuki siatkarskiej mogli przeżyć wszystko to, czego sami doświadczyli ostatnio na rozgrywkach rejonowych. Podpatrując w piątym secie siatkarzy z Olsztyna uczyliśmy się, jak radzić sobie w tak ekstremalnych sytuacjach.
2016-12-14:
Nauka i zabawa chodzą parami
VI Międzynarodowy Festiwal Nauk Przyrodniczych Węgorzewo.
“Kocham tę Ziemię więc o nią dbam”- takie hasło towarzyszyło uczestnikom VI już edycji Międzynarodowego Festiwalu Nauk Przyrodniczych w Liceum Ogólnokształcącym im. Mariusza Zaruskiego.
Opiekunami konkursu byli: panie Elżbieta Andrulonis, Elżbieta Skupień oraz Marta Wasiak. W festiwalu brali udział gimnazjaliści ze szkół w Węgorzewie, Pozezdrzu, Więckach, Radziejach, Kruklankach, Czerniachowsku, Niemieży oraz Niemenczynie. - Głównym celem festiwalu jest rozwijanie zainteresowań młodzieży naukami przyrodniczymi, promowanie ekologicznych postaw, a także międzynarodowa integracja, dlatego cieszymy się, że drużyn jest tak wiele, nie tylko z Polski- mówi Elżbieta Andrulonis, współorganizator konkursu.
Tematami tegorocznego konkursu były :"Mydła i detergenty a środowisko" – chemia,
" Woda jako warunek i środowisko życia organizmów" – biologia, " Stosowanie praw fizyki w życiu codziennym" – fizyka.
2016-12-14:
REJONY
W dniu 02.12.2016r. w hali Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie odbył się Rejonowy Turniej Piłki Siatkowej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych, którego organizatorem była nasza szkoła. Drużyna LO, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego, wystąpiła w składzie: Mateusz Rodziewicz, Kacper Oszako, Wiktor Szalast, Maciej Polakowski, Marcin Kowalewski, Igor Jurczak, Emil Grunwald, Radosław Majewski, Piotr Meller, Jędrzej Kowalczyk, Jakub Szczepański i Mateusz Jurewicz. W rozgrywkach uczestniczyły po dwa zespoły z Kętrzyna, dwa z Lidzbarka Warmińskiego, dwa z Bartoszyc oraz jedna drużyna z Węgorzewa reprezentowana przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy :
A. ZSCKR (1) Karolewo, ZSiPO (1) Lidzbark Warmiński, ZSP (2) Bartoszyce,
B. ZS (1) Górowo Iławeckie, LO (1) Węgorzewo, ZSO (2) Lidzbark Warmiński, LO (2) Kętrzyn
2016-12-14:
Licealiści w olsztyńskiej Filharmonii
Węgorzewscy licealiści najwyraźniej zaskarbili sobie sympatię Kuratorium Oświaty w Olsztynie, które właśnie Zaruszczaków zaprosiło, w ramach Projektu „Edukacja muzyczna”, na koncert symfoniczny, który odbył się 2 grudnia w Warmińsko- Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Na koncert pojechało aż 42 uczniów węgorzewskiego ogólniaka! Orkiestra symfoniczna zaprezentowała widzom 4 kompozycje doby romantyzmu. Obok dzieł Camille Saint-Saensa i Maxa Brucha była też kompozycja Feliksa Dobrzyńskiego oraz II Symfonia Aleksandra Borodina. Koncert był dyrygowany przez austriackiego dyrygenta Vladimira Kiradjieva. Wielką atrakcją dla młodzieży był siedemnastoletni wiolonczelista z Austrii Jaremiast Fiedl, który otrzymał owacje na stojąco. Młodzież była zauroczona koncertem. –Zmieniliśmy zdanie na temat muzyki klasycznej – mówili uczniowie po koncercie. - Wyjazd ten zmotywował nas do sięgnięcia po program filharmonii.– Ten wyjazd zapamiętamy na długo ,tym bardziej , że tylko nieliczni z nas byli kiedykolwiek na podobnym koncercie. W imieniu wszystkich dziękujemy Kuratorium! –dodają dziewczyny z klasy humanistycznej. N.Krupa, D. Grzejszczyk (gr. Dziennikarska, LO)
2016-12-14:
13 GRUDNIA
35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce! 13 grudnia 1981 r. o godzinie szóstej rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
To wydarzenia stało się dla Polaków niezapomnianym, trudnym doświadczeniem, ale również początkiem zmiany systemu politycznego, gospodarczego i społecznego.
Uczniowie i Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie zapraszają do udziału w artystycznym przedsięwzięciu upamiętniającym 35. historyczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, która odbędzie się 13. grudnia 2016 o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej.
2016-12-14:
LICEALIŚCI z MEDALAMI
Tak w skrócie można podsumować występ podopiecznych trenera Piotra Lewko tenisistów stołowych z węgorzewskiego liceum, którzy wzięli udział w turnieju w Giżycku 04.12.2016r. W kategorii dziewcząt Ala Kulinek zajęła I m , natomiast Karolina Waraksa – II m. W kategorii chłopców Emil Waszkiewicz zajął V-VI m. Warto podkreślić, iż Emil w takim turnieju wystąpił po raz pierwszy. Rewelacją rozgrywek była uczennica SP Perły Martyna Wojciechowska, od dwóch tygodni trenuje w klubie „Spartakus” przy LO Węgorzewo. Martyna wystąpiła w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych zajęła – III m, a w kategorii gimnazjum miejsce IV.
2016-12-14:
Awans piłkarzy ręcznych z LO
Mistrzostwa Rejonu szkół średnich w piłce ręcznej chłopców odbyły się w Karolewie 29.11.2016r. Reprezentanci LO w składzie: Kacper Barszcz, Wiktor Szalast, Przemysław Dudziński, Igor Jurczak, Maciej Polakowski, Mateusz Miłosek, Jakub Szczepański, Kacper Oszako, Jędrzej Kowalczyk stanęli do rywalizacji z dwoma zespołami z powiatu kętrzyńskiego oraz z zespołem ZSZ z Węgorzewa. Przyjęto system gry „każdy z każdym”.
Pierwszy mecz w wyniku losowania przypadł z zespołem ZSZ z Węgorzewa, który licealiści rozstrzygnęli na własną korzyść. Następny mecz, to konfrontacja z zespołem z Kętrzyna, w którego składzie w większości grają zawodnicy III ligi. Ten mecz stał na wysokim poziomie, a Kacper Oszako był wyróżniającym się zawodnikiem, stanowił poważne zagrożenie bramce przeciwnika i dlatego” doczekał” się indywidualnego krycia. Ostatni mecz z drużyną z Karolewa nie był już tak wyczerpujący i wygraliśmy go łatwo z znacznym dorobkiem bramkowym. Zawodnikiem, który najwięcej bramek rzucił zza strefy to Kacper Barszcz, ponadto cały zespół zasługuje na wyróżnienie i dziękuję im za godne reprezentowanie szkoły i awans do rozgrywek o Mistrzostwo Regionu.
2016-12-14:
Węgorzewscy licealiści z awansem
Alicja Kulinek i Marcin Skrypoczka nie oddali nawet seta podczas Mistrzostw Rejonu w drużynowym tenisie stołowym, które rozegrane zostały 22.11.2016r. w Lidzbarku Warmińskim.
Prawo udziału w tych mistrzostwach mieli mistrzowie i wicemistrzowie czterech powiatów tj. lidzbarskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego i węgorzewskiego. W kategorii dziewcząt Ala wygrała wszystkie swoje pojedynki singlowe po 3:0 i gry deblowe wraz z Karoliną Waraksa. W kategorii chłopców również Marcin nie miał sobie równych. Idąc za przysłowiowym „ciosem” nasi licealiści wzięli udział w otwartym turnieju o Puchar Burmistrza Gołdapi (26.11.2016r.).