Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 26 maja 2018 Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna
Od 8.11.2006 jesteś 7012 osobą odwiedzającą naszą stronę
2016-12-14:
13 GRUDNIA
35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce! 13 grudnia 1981 r. o godzinie szóstej rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
To wydarzenia stało się dla Polaków niezapomnianym, trudnym doświadczeniem, ale również początkiem zmiany systemu politycznego, gospodarczego i społecznego.
Uczniowie i Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie zapraszają do udziału w artystycznym przedsięwzięciu upamiętniającym 35. historyczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, która odbędzie się 13. grudnia 2016 o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej.
2016-12-14:
LICEALIŚCI z MEDALAMI
Tak w skrócie można podsumować występ podopiecznych trenera Piotra Lewko tenisistów stołowych z węgorzewskiego liceum, którzy wzięli udział w turnieju w Giżycku 04.12.2016r. W kategorii dziewcząt Ala Kulinek zajęła I m , natomiast Karolina Waraksa – II m. W kategorii chłopców Emil Waszkiewicz zajął V-VI m. Warto podkreślić, iż Emil w takim turnieju wystąpił po raz pierwszy. Rewelacją rozgrywek była uczennica SP Perły Martyna Wojciechowska, od dwóch tygodni trenuje w klubie „Spartakus” przy LO Węgorzewo. Martyna wystąpiła w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych zajęła – III m, a w kategorii gimnazjum miejsce IV.
2016-12-14:
Awans piłkarzy ręcznych z LO
Mistrzostwa Rejonu szkół średnich w piłce ręcznej chłopców odbyły się w Karolewie 29.11.2016r. Reprezentanci LO w składzie: Kacper Barszcz, Wiktor Szalast, Przemysław Dudziński, Igor Jurczak, Maciej Polakowski, Mateusz Miłosek, Jakub Szczepański, Kacper Oszako, Jędrzej Kowalczyk stanęli do rywalizacji z dwoma zespołami z powiatu kętrzyńskiego oraz z zespołem ZSZ z Węgorzewa. Przyjęto system gry „każdy z każdym”.
Pierwszy mecz w wyniku losowania przypadł z zespołem ZSZ z Węgorzewa, który licealiści rozstrzygnęli na własną korzyść. Następny mecz, to konfrontacja z zespołem z Kętrzyna, w którego składzie w większości grają zawodnicy III ligi. Ten mecz stał na wysokim poziomie, a Kacper Oszako był wyróżniającym się zawodnikiem, stanowił poważne zagrożenie bramce przeciwnika i dlatego” doczekał” się indywidualnego krycia. Ostatni mecz z drużyną z Karolewa nie był już tak wyczerpujący i wygraliśmy go łatwo z znacznym dorobkiem bramkowym. Zawodnikiem, który najwięcej bramek rzucił zza strefy to Kacper Barszcz, ponadto cały zespół zasługuje na wyróżnienie i dziękuję im za godne reprezentowanie szkoły i awans do rozgrywek o Mistrzostwo Regionu.
2016-12-14:
Węgorzewscy licealiści z awansem
Alicja Kulinek i Marcin Skrypoczka nie oddali nawet seta podczas Mistrzostw Rejonu w drużynowym tenisie stołowym, które rozegrane zostały 22.11.2016r. w Lidzbarku Warmińskim.
Prawo udziału w tych mistrzostwach mieli mistrzowie i wicemistrzowie czterech powiatów tj. lidzbarskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego i węgorzewskiego. W kategorii dziewcząt Ala wygrała wszystkie swoje pojedynki singlowe po 3:0 i gry deblowe wraz z Karoliną Waraksa. W kategorii chłopców również Marcin nie miał sobie równych. Idąc za przysłowiowym „ciosem” nasi licealiści wzięli udział w otwartym turnieju o Puchar Burmistrza Gołdapi (26.11.2016r.).
2016-12-14:
„Mistrzowie tenisa stołowego”
Węgorzewo/Giżycko/Kętrzyn/Gołdap/Lidzbark Warmiński
„Cieszą mnie postępy moich zawodników, są bardzo zdyscyplinowani i otwarci”- mówi Piotr Lewko- trener drużyny tenisa stołowego naszego liceum. Nasza drużyna zaszła bardzo daleko. Od etapu międzyszkolnego, do szczebla wojewódzkiego. Nasi zawodnicy dawali z siebie wszystko żeby osiągnąć ten cel. Treningi zaczęli pod koniec września po trzy razy w tygodniu pod czujnym okiem trenera. Swoją walkę o sukces zaczęli w naszym liceum węgorzewskim. Po czym z niewielkim trudem przeszli do Mistrzostw Powiatu gdzie było trochę trudniej, lecz to i tak nie sprawiło im większej trudności, żeby dostać się do Mistrzostw Rejonowych, które odbyły się w Lidzbarku Warmińskim, gdzie nasi zawodnicy zajęli pierwsze miejsca. Przed naszymi tenisistami najważniejszy etap do którego dostali się bez problemu- etap wojewódzki. Między tymi ważnymi zawodami nasi zawodnicy brali udział w otwartych zawodach, między innymi: z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w Giżycku, w Memoriale Kętrzyńskim, oraz w zawodach o Puchar Burmistrza w Gołdapi. Na każdych zawodach pokazywali ogromną klasę, oddanie oraz wykazywali się profesjonalizmem. „Czarnymi końmi” trenera są Marcin Skrypoczka oraz Alicja Kulinek, którzy zrobili ogromne postępy, swoim doświadczeniem, oddaniem i zacięciem sportowym pokazują na co ich stać i nie dają łatwo za wygraną przeciwnikowi przy czym sprawiają że na długo zostają w oczach rywala.
2016-12-14:
Magia listów i prawa człowieka
Węgorzewo. Amnesty International i Olimpiada o Prawach Człowieka we Współczesnym Świecie.

W nocy z 2 na 3 grudnia 2016 w Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Zaruskiego już po raz czwarty odbył się Maraton Pisania Listów, czyli największe na świecie wydarzenie na rzecz praw człowieka, organizowane od 2001r przez Amnesty International. W tym roku członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, i nie tylko, podjęli się walki o trzy sprawy: Rodzinnej społeczności Peace River - Kanada, 20 lat więzienia za SMSa- omusoh Ivo Feh – Kamerun i Eren Keskin z Turcji za mówienie prawdy. Do akcji przystąpiło 27 osób, które przez całą noc dzielnie walczyli ze zmęczeniem, mając na celu napisanie jak największej ilości listów do władz państw bohaterów. Wydarzenie zakończyło się w sobotni poranek o 6:00, z łączną sumą ponad 219 listów. To przedsięwzięcie uświadomiło młodzieży jak istotne są zaangażowanie w pomoc innym i wrażliwość na ludzkie cierpienie.
-Jak radziliśmy sobie ze zmęczeniem i bolącymi palcami? W chwilach odpoczynku ubieraliśmy choinkę i przygotowywaliśmy świąteczne dekoracje. – opowiadają wolontariuszki.- Tego wieczoru, spotkała nas również miła niespodzianka. Tadeusz Ciborski podarował nam 20 koszulek z logo naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu, dzięki czemu przy następnych akcjach, organizowanych na terenie naszej gminy i nie tylko, w których weźmiemy udział – poznacie nas po zielonych koszulkach . Bardzo dziękujemy Panu Tadeuszowi za koszulkę i wsparcie na jakie z jego strony zawsze możemy liczyć.- dodają dziewczyny.
2016-12-14:
DORADZTWO ZAWODOWE
W miniony piątek (25.11) klasy trzecie brały udział w zajęciach z doradztwa zawodowego "Nowoczesne narzędzia poszukiwania pracy". W zaledwie 45 minut dowiedzieliśmy się m.in. czym jest networking oraz jak skutecznie inwestować w siebie oraz swoją przyszłą karierę. Dodatkowo poznaliśmy proces, który powinien towarzyszyć nam w wyborze studiów. Z pewnością już niedługo wykorzystany nabytą wiedzę!
2016-12-14:
Klasowy konkurs rzutów do kosza klas I D i I B
W dniu 25.11.2016 r. w klasach 1 d i 1 b (dziewczęta) na zajęciach wychowania fizycznego odbył się klasowy konkurs rzutów do kosza. Konkurs miał na celu popularyzację piłki koszykowej wśród młodzieży szkolnej, propagowanie zdrowego stylu życia, propagowanie postawy fair play. W konkursie wzięło udział 9 chłopców z 1 d i 8 dziewcząt z 1 d i 1 b. Konkurs został rozegrany w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców.
Każdy uczestnik konkursu musiał wykonać 20 rzutów do kosza, w tym:
- 3 rzuty z dwutaktu po kozłowaniu z lewej strony - każdy celny rzut oceniany za 1 punkt,
- 3 rzuty z dwutaktu po kozłowaniu z prawej strony - każdy celny rzut oceniany za 1 punkt,
- 5 rzutów osobistych - każdy celny rzut oceniany za 2 punkty,
- 9 rzutów z za linii 6,75 m - 3 rzuty z lewej strony, 3 z prawej strony, 3 rzuty ze środka -każdy celny rzut oceniany za 3 punkty.
W kategorii dziewcząt podium wywalczyły:
I miejsce – Klaudia ¯RUBEK – 1 d;
II miejsce – Karolina RUTKOWSKA- 1 d; III miejsce – Lilia GASPARJAN- 1 d.

W kategorii chłopców podium wywalczyli:
I miejsce – Mateusz JUREWICZ – 1 d;
II miejsce – Daniel CYBULSKI- 1 d;
III miejsce – Jakub DUDA – 1 d.
2016-12-14:
Szkolenie klas mundurowych czas zacząć - rok szkolny 2016/2017.
No i zaczęliśmy kolejny rok szkolny 2016/1017 zajęć wojskowych organizowanych w ramach porozumienia podpisanego z 11 Mazurskim Pułkiem Artylerii w Węgorzewie. Nasze klasy o profilu mundurowym uczestniczyły w szkoleniu prowadzonym przez żołnierzy zawodowych na terenie jednostki wojskowej. Młodzi adepci sztuki wojskowej z klas I D, II D, III D w miesiącach październiku, listopadzie 2016r. mieli możliwość praktycznego zapoznania się z następująca tematyką żołnierskiego rzemiosła:
- składanie się do strzału, celowanie i oddanie strzału – trening z wykorzystaniem trenażera „Cyklop”;
- strzelanie z broni pneumatycznej;
- marsz krokiem zwykłym i defiladowym;
- zapoznanie się z sprzętem gaśniczym będącym na wyposażeniu jednostki wojskowej.
2016-12-14:
Być jak Spartakus!
Węgorzewo. Zajęcia strzeleckie i siłownia w LO.

Nasz Klub Sportowy ''SPARTAKUS'', działający przy Liceum Ogólnokształcącym w Węgorzewie pręży muskuły. Wszystko za sprawą organizowanych co tydzień zajęć strzeleckich i sportowych, gdzie uczestnicy dbają o swoją sprawność fizyczną, wzmacniają mięśnie i poprawiają sylwetkę. W dawnym pomieszczeniu technicznym, a obecnie przygotowanej dla celów treningowych strzelnicy, chętni uczniowie zapoznają się z budową i zasadami działania broni pneumatycznej krótkiej (pistolet) i długiej (wiatrówka) oraz sprawdzają się, strzelając do tarcz z odległości 10m i 15m w różnych postawach strzeleckich: stojącej, klęczącej i leżącej. Dodatkowo uczestniczą w wykładach o szkodliwości używek i dopalaczy dla organizmu ludzkiego i rozmawiają o formach zdrowego spędzania wolnego czasu.
2016-12-14:
Wolontariusze na medal
„Dodajemy świętom smaku”- pod takim hasłem odbyła się jubileuszowa 20. Świąteczna Zbiórka ¯ywności zorganizowana przez Bank ¯ywności. W ostatni weekend wolontariusze ze Szkolnych Kół Wolontariatu, działających przy węgorzewskim liceum oraz ich młodsi koledzy z węgorzewskiego gimnazjum, spisali się na medal. Po raz kolejny zbierali w węgorzewskich marketach produkty żywnościowe dla potrzebujących, pod troskliwym okiem opiekunów: Bożeny Cudowskiej, Doroty Kamińskiej i Hanny Domasławskiej-Pomian. W akcji, w tym roku wzięło udział ponad 80 młodych aktywistów z liceum i gimnazjum.
-Bardzo mi zależało, by wziąć udział w tej akcji, bo dzięki niej potrzebujący ludzie mogą przeżyć prawdziwą Wigilię, poza tym lubię pomagać, chciałabym, by potrzebujący wiedzieli, że o nich pamiętamy, zwłaszcza w tym szczególnym bożonarodzeniowym okresie.- mówi Paulina Chmielewska, uczennica liceum. – Pomaganie daje dużo satysfakcji, fajnie jest czuć, że ma się jakąś moc sprawczą i jest się komuś potrzebnym – dodaje Patrycja Szumowska.