Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 14 grudnia 2018 Imieniny obchodz: Alfred, Izydor
Od 8.11.2006 jesteś 45371 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-06-26:
65. urodziny Liceum
Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego świętowało w piątek 65-lecie swojego istnienia. Z tej okazji „na pokładzie Zaruskiego” stanęli licznie przedstawiciele instytucji, absolwenci, rodzice uczniów, a także przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum im. J.A. Helwinga i Przedszkola Kubusia Puchatka.
Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się również m.in. Wojciech Cybulski, Wicekurator Oświaty, Halina Faj, Starosta Węgorzewski, Krzysztof Piwowarczyk, Burmistrz Węgorzewa czy ks. Dziekan Klemens Litwin. Oficjalną część Jubileuszu otworzyli Mikołaj Bera- właściciel świadectwa maturalnego nr 1 z roku 1957 wraz z Małgorzatą Bartosz- tegoroczną abiturientką z najwyższą średnią ocen. Pokazało to, że węgorzewski ogólniak to nie tylko mury, ale miejsce z tradycjami, które łączy pokolenia.
Akademia przygotowana przez gospodarzy obfitowała we wzruszające wspomnienia, anegdoty z początków działalności placówki, zdjęcia sprzed lat oraz fakty z kart historii szkoły. Nie zapomniano również uczcić symboliczną minutą ciszy tych, którzy odeszli, a przez wiele lat współtworzyli szkołę. Nauczyciele, Dyrektorzy, Wychowawcy- postacie, które przeszły do legendy.
W tak ważnym dniu nie mogło obyć się bez licznych wyrazów sympatii, życzeń, gratulacji, upominków i ciepłych słów. Oto niektóre z nich:
- Jubileusz to przede wszystkim dobra organizacja, logiczna ciągłość, przedstawienie tradycji, historii i osiągnięć szkoły, której zresztą jestem zadeklarowanym przyjacielem. Obserwuję osiągnięcia i rozwój liceum od wielu lat. Jestem bardzo dumny, że taka szkoła w Węgorzewie istnieje. Ciągle zmienia się infrastruktura, otoczenie, wyposażenie i również wprowadzane są nowe metody nauczania. Jest to szkoła pełna perspektyw. Życzę powodzenia!- komentuje Wiesław Pietrzak, przyjaciel szkoły.
2018-06-19:
Letni obóz szkoleniowy klasy II D
W dniach 04-06.06.2018r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Piękny Brzeg” nad j. Święcajty odbył się letni obóz szkoleniowy uczniów klasy II D. W obozie wzięło udział 20 uczniów klasy II D o profilu wojskowym.
Trzydniowy plan zajęć obozu szkoleniowego został tak skonstruowany, by w pełni zrealizować zakładane cele. Zadbali o to opiekunowie, p. Paweł Kraśniewski p. Marta Wasiak oraz p. Dorota Butrym, którzy 24h na dobę dbali o bezpieczeństwo swych podopiecznych oraz organizowali im czas.
Obóz rozpoczął się w dniu 04.06.2018r. o godzinie 8.00 zbiórką przed Liceum Ogólnokształcącym, następnie po omówieniu regulaminu, harmonogramu obozu, warunków BHP, sprawdzeniu obecności, zapakowaniu bagaży około godz. 9.00 nastąpił pieszy przemarsz uczestników obozu do ośrodka wypoczynkowego „Piękny Brzeg” pod opieką wychowawczyni klasy p. Marty Wasiak. Po przybyciu do ośrodka około godziny 11.00 nastąpiło zakwaterowanie uczniów w domkach cztero- sześcioosobowych oraz przypomnienie regulaminów i omówienie zasad pobytu na obozie. Przed obiadem odbyły się zajęcia typowo specjalistyczne czyli musztra indywidualna i zespołowa. Po obiedzie to już zajęcia z instruktorami z jednostki współpracującej z naszą szkołą czyli żołnierzami zawodowymi z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Uczniowie odbyli zajęcia z szkolenia medycznego, na których zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, uczyli się jak prawidłowo wykonywać masaż serca. Po tych zajęciach bardzo ciekawe zajęcia praktyczne z samoobrony prowadzone przez instruktora p. Andrzeja Gordziewicza.
2018-06-19:
KARKONOSZE-PRAGA
W dniach 27.05-02.06.2018 odbyła się wycieczka w Karkonosze zorganizowana przez wychowawców klas IIa i IIb.
Zwiedziliśmy w tym czasie Skalne Miasto, Krzeszów, Pragę i Wrocław, oraz zdobyliśmy szczyty takie jak Śnieżka czy Słonecznik i Pielgrzymy. Mieszkaliśmy w przytulnym pensjonacie „Polana” w Karpaczu, który podbił nasze serca szczególnie pysznym, domowym jedzeniem oraz wspaniałą atmosferą.
Pierwszego dnia wycieczki, po nocy spędzonej w autokarze weszliśmy na Śnieżkę! Jednak widoki jakie mogliśmy podziwiać w trasie jak i po podejściu były tego warte. Nasza przewodniczka nie dała nam się nudzić, na każdym postoju zajmowała nas wspaniałymi opowieściami o górach. Już pierwszego dnia dokonaliśmy czegoś wielkiego!
Drugiego dnia wycieczki wyjechaliśmy do Czech, zwiedzić przepiękne i imponujące wyglądem Skalne Miasto. Jednak zanim tam dojechaliśmy, odwiedziliśmy Krzeszów by zwiedzić Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
2018-06-11:
Theatrum Mundi
Theatrum Mundi u bram wielkiej kariery
Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca aktora? Czy wymaga poświęceń? O tym wiedzą najlepiej nasi węgorzewscy artyści z węgorzewskiego Teatru Świata.
Pod czujnym okiem swojego reżysera Adama Gulmantowicza oraz jego zastępcy Bartosza Banasiewicza, uczniów węgorzewskiego liceum, młodzi aktorzy z zapałem uczą się kunsztu aktorskiego. Skąd pomysł na założenie teatru? "Wszystko zaczęło się od konkursów recytatorskich w szkole podstawowej. Ta ambicja ciągle we mnie siedziała, jednak nie miałem wtedy na to czasu. Dopiero w liceum postanowiłem zrealizować swoje marzenia.”- mówi Adam. Jak wspominają sami aktorzy cała grupa świetnie się dogaduje, i pomimo tak młodego wieku są w stanie realizować się na bardzo wysokim poziomie.
2018-06-08:
LIMES
IX Powiatowy Konkurs Matematyczny LIMES dla gimnazjalistów organizowany przez LO im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie i Starostwo Powiatowe w Węgorzewie

W konkursie uczestniczyło 10 trzyosobowych drużyn – 4 z Gimnazjum im. J.A.Helwinga w Węgorzewie, 4 z ZPO Banie Mazurskie, 1 drużyna z Gminnego Gimnazjum w Budrach z siedzibą w Więckach im. Jana Pawła II oraz drużyna z Gimnazjum w Zespole Szkół w Radziejach.
Konkurs składał się z trzech części: testu indywidualnego, zespołowego rozwiązywania zadań i przedstawienia prezentacji multimedialnej na temat „Paradoksy w matematyce”.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Bań Mazurskich w składzie: Bombała Oliwia, Piwowarczyk Marlena, Dąbrowski Paweł, podopieczni Bożeny Bułas.
Drugie miejsce drużyna z Węgorzewa w składzie: Piotr Bartosz, Piotr Zwierzchowski, Artur Sierakowski, podopieczni Sławomira Dobrowolskiego.
2018-06-08:
ŁOBEZ
W dniach od 27 do 30 maja br. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego, wchodząc w skład reprezentacji powiatu węgorzewskiego, uczestniczyli w II Spartakiadzie „7” Powiatów, która odbyła się w Łobzie. Pierwszą Spartakiadę powiatów zorganizował Samorząd Powiatu Węgorzewskiego w ubiegłym roku, zaś następna odbędzie się w 2019r. w Brzezinach.
W rozgrywkach sportowych przygotowanych dla młodzieży tj. w piłce siatkowej, drużyna dziewcząt z Węgorzewa zajęła II m-ce, natomiast drużyna chłopców III. Podczas uroczystego podsumowania Spartakiady w uroczym Młynie nad Starą Regą młodzież z Węgorzewa, opiekunowie oraz pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, puchary i gadżety, w tym koszulki sportowe.
2018-05-24:
MISTRZOSTWA STRZELECKIE POWIATU GIŻYCKIEGO
W dniu 21 kwietnia 2018 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Mariusza Zaruskiego reprezentowali nasz rejon, gminę, powiat na II Młodzieżowych Mistrzostwach Strzeleckich Powiatu Giżyckiego. Zawody odbyły się na strzelnicy w Cankach k.Rynu. Reprezentowały nas trzy drużyny w składzie: - I drużyna - klasy o profilu wojskowym: Wiktoria Zborowska, Szymon Bednarz, Marcin Popławski; - II drużyna - Martyna Pacewicz, Sara Stadnyk, Dominika Szram; - III drużyna - Rozalia Krupka, Kamil Zaleski, Aleksandra Bednarz.
Zawody były przeprowadzone w trzech konkurencjach strzeleckich. Startowało dziewięć drużyn. Pierwsza to strzelanie z kbks-u do tarczy sportowej o wymiarach 50 x 50cm, druga to strzelanie z karabinka automatycznego AK popularnie zwanego „Kałasznikow”, do tarcz sportowych również o wymiarach 50 x 50 cm. Trzecia i zarazem ostatnia konkurencja to strzelanie z kbks-u do tarcz, potocznie zwanych biatlonek. Wszystkie strzelania odbywały się z odległości 50 m z postawy strzeleckiej leżącej.
Po podsumowaniu wyników drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zdobyła drużyna z klas o profilu wojskowym. Nieco słabiej poszło dwóm pozostałym drużynom, które uplasowały się: III drużyna na piątym i II drużyna na szóstym miejscu. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej trzecie miejsce wywalczył uczeń z klasy o profilu wojskowym Marcin Popławski. Opiekunem i trenerem umiejętności strzeleckich uczniów jest Paweł Kraśniewski. Wszyscy uczniowie to zawodnicy sekcji strzeleckiej naszej szkoły.
2018-05-21:
WYWIADÓWKA
24 maja 2018 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów.
Zapraszamy na godzinę 16:30.
2018-05-10:
PROFESOR HAŚKO
Społeczność naszej Szkoły z żalem odebrała wiadomość o śmierci zasłużonego emerytowanego nauczyciela, Eugeniusza Haśki. Profesor Haśko uczył chemii wiele pokoleń uczniów Szkoły, był także niezapomnianym wychowawcą. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek obdarzony ogromnym poczuciem humory, świetny sportowiec i w końcu człowiek, który w ostatnim okresie życia niezwykle dzielnie zmagał się z chorobą.
2018-05-07:
MATURA Z MATEMATYKI PP
W czasie matur z matematyki odwiedził nas dziennikarz RMF FM i absolwent naszej szkoły Piotr Bułakowski.
O tegorocznej maturze będzie można usłyszeć w Faktach o 12:00 i o 14:00. Dodatkowo, po godzinie 14:00, na profilu RMF24 na Facebooku Tomasz Wierzchowski będzie na żywo pokazywał jak rozwiązać zadania.
Polecamy!
https://www.facebook.com/rmf24/?ref=br_rs
2018-04-26:
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Zgodnie z Statutem Szkoły, dnia 28 marca 2018r. odbyły się wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie. W tym roku bardzo mocno swoją obecność zaznaczyli uczniowie najmłodszych klas i to w większości oni zgłosili chęć kandydowania do Samorządu Uczniowskiego.
Swoje kandydatury zgłosili:
Banasiewicz Bartosz, Banasiewicz Wiktoria, Cimo Doriana, Dudys Magdalena, Rodzewicz Wiktoria, Świrska Julia i Wawrzynkowski Szymon.