Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 14 grudnia 2018 Imieniny obchodz: Alfred, Izydor
Od 8.11.2006 jesteś 45343 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-03-08:
Jak uczciliśmy żołnierzy wyklętych
Od czwartku do niedzieli w Węgorzewie miały miejsce uroczystości i imprezy plenerowe, których celem było uczczenie pamięci Żołnierzy wyklętych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, a z którymi nowe władze powojennej Polski obeszły się okrutnie.

- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście rozpoczęto, podobnie jak w całym kraju, w czwartek 1 marca- na rondzie im. „Żołnierzy Wyklętych”- . - opisuje Wiktoria. Zostało tam zapalone Światełko Pamięci bohaterom antykomunistycznego podziemia. Wśród uczestników znaleźli się węgorzewscy licealiści, którzy na cześć walczących zapalili białe i czerwone znicze. Jak dziś ideę oddawania czci Żołnierzom wyklętym postrzegają młodzi ludzie?
2018-03-05:
Dzień Otwartych Drzwi w LO
21 marca, pierwszego dnia wiosny, w Liceum Ogólnokształcącym im. Gen Mariusza Zaruskiego będzie miał miejsce Dzień Otwartych Drzwi. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali z tej okazji wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i tych prawie dorosłych. Eksperymenty, gra escaperoom, zajęcia na strzelnicy sportowej i wiele innych ciekawych niespodzianek będzie od 8.30 czekać na odwiedzających mury liceum.
Potwierdzenie przybycia grup zorganizowanych można zgłaszać
pod numerem telefonu 874272367,
bądź na pośrednictwem e-maila liceum@lowegorzewo.pl
2018-03-05:
OBCHODY DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W dniu 04.03.2018r. Węgorzewo, wzorem 333 innych miast w Polsce, uczciło pamięć „Żołnierzy Wyklętych”, którzy swoimi czynami dali przykład walki o wolność Ojczyzny do ostatniej kropli krwi.
Obchody rozpoczęto o godz. 10.00 uroczystą mszą w kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich w asyście pocztów sztandarowych szkół, środowisk kombatanckich oraz oddziału reprezentacyjnego 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
Naszą szkołę reprezentował dyrektor p. Waldemar Czapski oraz poczet sztandarowy: Wiktoria Zborowska, Marcin Popławski i Klaudia Barańska pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego. Po mszy, o godz. 13.00 z Placu Wolności wyruszyli uczestnicy biegu „Wilczym Tropem”, zorganizowanego przez OSiR w Węgorzewie, w którym aktywny udział wzięli uczniowie naszej szkoły z klasy policyjnej, wojskowej oraz grupa wolontariuszy pod opieką p. Doroty Kamińskiej.
2018-03-05:
OMW w PSP
W dniu 03.03.2018r.w hali OSiR odbyły się Otwarte Mistrzostwa Węgorzewa w Piłce Siatkowej Pań, na które przybyły reprezentacje z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, MKW Mazury, LO I Węgorzewo, LO 2 Węgorzewo, KSD Energoutil Ełk, UKS Koszałek Opałek Węgorzewo, 11 MPA Węgorzewo, UKS Jantar Gołdap, Bartoszki Bartoszyce, Jedyneczka Węgorzewo, Perła Olecko.
W końcowej klasyfikacji, na jedenaście drużyn, nasze siatkarki z LO I, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego w składzie: Katarzyna Traczyk, Aleksandra Miazga, Laura Giczewska, Urszula Saramak, Alicja Joka, Martyna Głębocka i Natalia Kisielewska, zajęły IV miejsce po wspaniałej walce i wyczerpujących setach. Dziewczęta z drużyny LO II w składzie: Doriana Cimo, Dominika Szram, Weronika Aftyka, Roksana Szymczuk, Wiktoria Banasiewicz oraz Martyna Pacewicz zajęły X miejsce. Nasze młode adeptki, stawiające pierwsze kroki na tak poważnych zawodach wykazały się wielką wolą walki i hartem ducha, co pozwoli im osiągać lepsze wyniki w następnych meczach i turniejach.
2018-03-05:
NAMUZOWYWANIE
Konkurs poetycki rozstrzygnięty! Zapraszamy na Wieczór poetycki!

Już po raz 12 Liceum Ogólnokształcące w Węgorzewie ma zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników poezji i nastrojowej muzyki na wieczór poetycki, podczas którego zaprezentowane zostaną wiersze laureatów VII międzynarodowej edycji Konkursu Poetyckiego „Namuzowywanie”. Impreza odbędzie się 21 marca 2018 r. o godzinie 18.00 w sali gimnastycznej LO. Czekamy na przybycie zarówno tych (a jest ich naprawdę wielu), którzy każdego roku celebrują z nami to węgorzewskie święto poezji, jak i tych, którzy w ten piątkowy wieczór po raz pierwszy nawiedzą mury naszej szkoły, by posłuchać wierszy, lirycznej muzyki i poczuć ten wyjątkowy klimat.
Konkurs organizowany jest cyklicznie od 2006 roku. Jego pierwsza edycja miała charakter wewnątrzszkolny. Ponieważ pomysł okazał się atrakcyjny dla młodzieży, a wieńczący go wieczór poetycki cieszył się dużym zainteresowaniem, do współpracy przy jego organizacji włączyło się Starostwo Powiatowe w Węgorzewie. W związku z tym w roku następnym objął swoim zasięgiem szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne całego powiatu. W 2011 roku dzięki nawiązaniu współpracy ze szkołami obwodu kaliningradzkiego oraz Domem Polskim w Czerniachowsku, „Namuzowywanie” zyskało uczestników spoza wschodniej granicy, stając się tym samym konkursem międzynarodowym. Do udziału w konkursie zaproszone zostały również szkoły litewskie. Podstawowym odbiorcą konkursu jest młodzież gimnazjalna i ponadgimnzajalna, jednak od kilku lat biorą w nim udział także dorośli poeci, startując w kategorii open. Celem konkursu jest wspieranie i rozwijanie uzdolnień uczniów, popularyzowanie poezji, promowanie utalentowanej młodzieży oraz rozwijanie współpracy i przyjaźni miedzy szkołami polskimi i obwodu kaliningradzkiego. Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego przy współpracy Starostwa Powiatowego w Węgorzewie.

Poziom tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Namuzowywanie” był bardzo wysoki. O poetycki laur walczyło 12 gimnazjalistów, 16 uczniów szkół ponadgimnazjalnych,a ponadto 19 uczestników kategorii open i 10 Rosjan.
Jury miało bardzo trudne zadanie, jednak wyłoniło finalistów!
Oto ich nazwiska w porządku alfabetycznym:
KATEGORIA I - GIMNAZJA
Abako Agnieszka, Brzostek Adrian, Kotowicz Martyna, Kowalczyk Piotr, Kowalski Jakub, Kuzyk Dominik, Smolińska Kamila, Stromidło Weronika

KATEGORIA II –SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
Abako Daniel, Andrulonis Maciej, Bartosz Małgorzata, Dados Karolina, Łapiński Karol, Modzelewski Maciej, Rajkowska Martyna, Rożnowski Jakub

KATEGORIA III – OPEN
Andrulonis Maciej, Boroń Oliwia, Łapiński Karol, Młotkowska Justyna, Modzelewski Maciej Henryk, Piliszewska Anna, Rożnowska Kinga, Wysocka Magdalena
2018-03-05:
Dwa złote medale dla Alicji Kulinek
Reprezentantka LO zdobyła je w VI turnieju tenisa stołowego o Puchar Dyrektora naszego Liceum organizowanego w dniu 25.02.2018r.
Turniej rozegrano w pięciu kategoriach wiekowych od klas I szkoły podstawowej po weteranów 50+ zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Celem turnieju było m.in. propagowanie zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Uroczystego otwarcia turnieju dokonali dyrektor LO Pan Waldemar Czapski oraz Burmistrz Węgorzewa – Krzysztof Piwowarczyk. Turniej rozegrano systemem do „dwóch Przegranych” i „każdy z każdym”. Każdy zawodnik miał prawo startu w swojej kategorii wiekowej i starszej.
W turnieju udział wzięli zawodnicy z Olsztyna, Giżycka, gminy Budry, Węgorzewa, Pisanicy, Kruklanek, Pozezdrza oraz najliczniej przybyli z Gołdapi, którzy zdobyli w sumie najwięcej medali różnego kruszcu.
Najliczniej obsadzoną kategorią była kategoria chłopców V-VII – 18 zawodników oraz OPEN mężczyzn – 14 zawodników. Swoje pierwsze starty w turnieju zaliczyli Węgorzewscy zawodnicy Natalia Jankowiak, Łukasz Kukułka, Adrian Vitt, Rafał Kowalik.
Klasyfikacja końcowa w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:
Dziewczęta kl. I-IV
I miejsce Skarżyńska Maria – Pisanica, II miejsce Krynicka Alicja – Pisanica, III miejsce Pawłowska Paulina – Pisanica

2018-03-05:
SKOLIMOWSKI
W dniu 23.02.2018r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie pod opieka p. Rajmunda Klukowskiego, uczestniczyli w XXXI Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców im. Lecha Skolimowskiego w ZS im. Marii Curie – Skłodowskiej w Kętrzynie. Drużyna w składzie: Kacper Oszako, Wiktor Szalast, Emil Grunwald, Jędrzej Kowalczyk, Kacper Kramek, Mateusz Trzasko i Sebastian Jurek dzielnie walczyła z zespołami z Lidzbarka Warmińskiego, ZS Kętrzyn, ZS Kętrzyn – absolwenci.
Pomimo ogromnych możliwości i chęci, ulegając w tie – breakach, zakończyliśmy turniej na IV miejscu. Zabrakło trochę szczęścia i rozwagi taktycznej w najważniejszych momentach gry, gdyż mecze wygrywa cały zespół, a nie jednostki.
Jak co roku organizatorzy turnieju mile przyjęli nas i osłodzili nam życie pysznym ciastem i słodyczami.
2018-03-05:
Oko w oko z siatkarskimi „Indykami”
To z całą pewnością był dla nich niezapomniany dzień. W końcu nieczęsto ma się okazję grać z największymi gwiazdami polskiej siatkówki na jednym parkiecie. Taki zaszczyt mieli nasi Zaruszczacy.
13 lutego pod opieką trenera Rajmunda Klukowskiego wybrali się na pokazowy trening z zawodnikami AZS-u Olsztyn, gdzie nasi mogli zaprezentować swoje umiejętności. „Wszyscy gracze wywołali na mnie duże wrażenie. Na początku byłam w lekkim szoku, jednak dzięki przyjaznej atmosferze szybko pozbyłam się całego stresu.”- mówi jedna z zawodniczek naszej drużyny. Na pewno było to dla nich nie lada wyzwanie zmierzyć się z takimi zawodnikami jak Daniel Piliński, Paweł Woicki czy Tomas Russeaux. Za odpowiednim wyborem ćwiczeń stał włoski trener Indykpolu Roberto Santilli. Całe wydarzenie było częścią Programu Partnerstwa Regionalnego realizowanego przez Indykpol AZS Olsztyn.
2018-03-05:
UCZYMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH
03 lutego2018r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego wraz z instruktorem Rajmundem Klukowskim, uczestniczyli w meczu 19 kolejki Plus Ligi 2017/2018 Indykpol AZS Olsztyn – ZAKSA Kędzierzyn Koźle.
Wyjazd zorganizowano we współpracy z gminą Węgorzewo w ramach Programu Partnerstwa Regionalnego. Program Partnerstwa Regionalnego realizowany przez AZS Olsztyn to promocja siatkówki w regionie – i regionu podczas meczów. Miasta, gminy czy powiaty obejmują patronat nad jednym ze spotkań Plus Ligi z udziałem Indykpolu AZS Olsztyn. Podczas meczu libero olsztyńskiego zespołu występuje w koszulce z herbem partnera, w hali Urania, na trybunach, na parkiecie widoczne są reklamy partnera, a przedstawiciel partnera otrzymał przed meczem pamiątkową koszulkę. Dodatkowo klub zapewnił bezpłatne zaproszenia dla dzieci i młodzieży na mecz, za które serdecznie dziękujemy. Mecz AZS Olsztyn – ZAKSA Kędzierzyn Koźle zakończył się wynikiem 0:3 (17:25, 22:25, 15:25).
2018-02-23:
TURNIEJ COUNTER-STRIKE
I miejsce w II Turnieju Counter-Strike: Global Offensive
organizowanym przez Technikum TEB Edukacja w Grudziądzu

Turniej w Grudziądzu, tak jak zakładaliśmy, okazał się dla nas kolejnym wygranym takim turniejem. Nie trenowaliśmy dużo, żeby się przygotować. Stwierdziliśmy, że pójdziemy na żywioł i zaufamy tylko swoim umiejętnościom. Z meczu na mecz graliśmy coraz lepiej i w sumie warto wspomnieć o dwóch meczach. Pierwszym jest nasz mecz ćwierćfinałowy, gdzie naszymi rywalami była TOPKA POLSKI, którzy postawili nam duży opór. Mało brakowało do przegranej, ale w kluczowych rundach daliśmy radę i przeszliśmy dalej. Finał też był dość wymagający, ale widać było, że zwyczajnie byliśmy lepsi i wygraliśmy. Podsumowując cały turniej, jestem dumny z chłopaków. Daliśmy radę i mam nadzieję, że to nie był ostatni nasz sukces.
Maciej Kaszucki
2018-01-18:
Jak zdać maturę z matematyki?
Na to pytanie próbował odpowiedzieć uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie Dariusz Kulma, nauczyciel matematyki z ponad 20-letnim stażem, który podejmuje wiele inicjatyw w zakresie edukacji, za które był wielokrotnie nagradzany, w tym m.in. tytułem Nauczyciel Roku 2008 w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez „Głos Nauczycielski” pod patronatem MEN. Na zaproszenie Tomasza Wierzchowskiego pedagog przyjechał 15 stycznia do węgorzewskiego liceum i poprowadził bardzo interesujący wykład motywacyjny.
- By zdać maturę należy wierzyć, że można to zrobić, trzeba być pracowitym i mieć strategię- twierdzi Dariusz Kulma- Nie byłbym dobrym nauczycielem, gdybym nie jeździł i nie spotykał się z uczniami, dzięki temu dużo się uczę i mogę tę wiedzę skutecznie wykorzystywać.
Matematyk w humorystyczny sposób poruszył ważne aspekty nauczania, które z pozoru mogą wydawać się nieistotne, a okazuje się, że są nieodzowne i znacznie mogą poprawić skuteczność zapamiętywania m.in. odpowiedni system powtórek. Nauczyciel swoje teorie poparł autentycznymi przykładami i ogromnym doświadczeniem, skupił się na psychologicznym podłożu sukcesu. Wykład wskazał ścieżkę i zachęcił uczniów, by chcieli nią podążać w realizacji swoich marzeń.
To spotkanie dwóch stron – uczniów i nauczyciela?- Niekoniecznie, raczej uczniów i ich przyjaciela, bo trzeba być przyjacielem młodzieży, by mówić im o sprawach istotnych, nie wzbudzając w nich poczucia bycia pouczanym czy strofowanym. Obie strony wchodzą w pełną interakcję, a większość wykładów kończy się zwiększeniem liczby znajomych na moim Facebooku- odpowiada Kulma