Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 19 sierpnia 2018 Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian
Od 8.11.2006 jesteś 17316 osobą odwiedzającą naszą stronę
2017-02-23:
Szacunek i wsparcie dla weterana
Wojsko Polskie bierze udział w wielu operacjach międzynarodowych. Żołnierze wyjeżdżają w celach pokojowych, obserwacyjnych, humanitarnych, rozpoznawczych i policyjnych. O udziale WP w misjach zagranicznych opowiedział ucznim naszego liceum przedstawiciel Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Gość w ciekawy, iście wojskowy sposób tłumaczył Zaruszczakom prawdziwy sens pracy w wojsku i misji zagranicznych z jego udziałem. Ważnym akcentem wykładu było przypomnienie o weteranach jako bohaterach narodowych i ich wkładzie w walkę o niepodległość Polski. Od 2011r. w celach uhonorowania zasług kombatantów Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 29 maja Świętem Weterana poza Granicami Państwa.
2017-02-20:
2017 rokiem Zaruskiego
Węgorzewo/ Warszawa. Rok Mariusza Zaruskiego rozpoczęty.
2017 rokiem Zaruskiego
31 stycznia minęła 150.rocznica urodzin polskiego taternika, współzałożyciela TOPRu, żeglarza i oficera Wojska Polskiego- Generała Mariusza Zaruskiego. Z tej okazji Polski Związek Żeglarski, pod kierunkiem pomysłodawcy, Marka Słodownika, zainaugurował Rok Mariusza Zaruskiego uroczystą Galą, która odbyła się w warszawskim Centrum Olimpijskim PKOl. Na uroczyste otwarcie zostali zaproszeni również uczniowie węgorzewskiego liceum, którzy pod opieką Ewy Wesołowskiej, z dumą prezentowali sztandar szkoły. Prócz przedstawicieli z naszego regionu na spotkaniu znaleźli się również uczniowie i nauczyciele 18 pozostałych placówek, noszących Jego imię, a także , ubrany w regionalne stroje, poczet Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wśród zaproszonych gości obecni byli też ludzi blisko związani z bohaterem między innymi Wojciech Brzechowski- inicjator symbolicznego pochówku Mariusz Zaruskiego w Zakopanym, Stefan Heinrich – żeglarz, ratownik TOPR, ale również syn chrzestny Generała, czy Maria Grodzicki popularyzatorka idei przez Niego głoszonych.
2017-02-01:
NOWY PLAN LEKCJI
Od 6 lutego obowiązuje nowy plan lekcji dostępny na szkolnej stronie internetowej.
2017-01-19:
ODCHODZĄ NASI PROFESOROWIE
W nocy z 18/19 stycznia 2017 roku odeszła profesor Renata Grochowska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego (01.09.1986 - 31.08.2006) oraz wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie w latach 01.09.2002 - 31.08.2003.
W dniu dzisiejszym, tj. 19.01.2017 r., od godziny 15:00 do jutra 20.01.2017 r., do godz. 13:30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym zostanie wystawione ciało zmarłej.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę (21.01.2017 r.), mszą świętą w Kościele pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła, po której kondukt żałobny odprowadzi naszą nauczycielkę i koleżankę na cmentarz.
2017-01-18:
WOŚP – licealiści zagrali
Z okazji 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczniowie z węgorzewskiego liceum zagrali w turnieju tenisa stołowego w Giżycku. Alicja Kulinek w kategorii dziewcząt szkół średnich stanęła na najwyższym podium, jej koleżanka Karolina Waraksa – III m. Warto podkreślić, iż Alicja dzień wcześniej wzięła udział w turnieju w Olecku, gdzie w silnie obsadzonych zawodach zajęła III miejsce. Natomiast w kategorii chłopców – Marcin Skrypoczka w swoim dobrym występie stanął na III miejscu podium. Następny reprezentant Węgorzewa w tej kategorii – Sebastian Kozakiewicz - IV m.
2017-01-18:
WYWIADÓWKA
19 stycznia 2017 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. Zapraszamy na godzinę 16:30.
2017-01-17:
Nasz misja w Zambii
Węgorzewo/Zambia. 8-letni Simon chodzi do szkoły dzięki węgorzewskim licealistom.
Nasz misja w Zambii
Simon, mieszkaniec Zambii , który 26 czerwca skończy osiem lat, może się uczyć dzięki temu, że został objęty programem „Adopcji serca”, a to za sprawą niesamowitej młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu, działającego w węgorzewskim liceum. W tym roku chłopiec zaczyna już drugą klasę szkoły podstawowej, którą poprzedziło przedszkole prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek Mikołowskich. „W samej miejscowości Mpanshya, ukrytej głęboko w buszu mieszka niewiele ludzi, za to po okolicy na przestrzeni wielu kilometrów rozsiane są liczne wioski, dla których szpital jest praktycznie jednym miejscem, gdzie uzyskać mogą pomoc medyczną. Do Lusaki jest przecież 200 km. Ludzie są biedni... 80 % ludności w Zambii żyje z poniżej 1 USD na dzień, ludzie wykształceni emigrują, co czwarte dziecko to sierota, a bardzo wiele dzieci nie ma możliwości uczenia się.(1)”- piszą siostry na swojej stronie, aby pokazać jak wyglądają realia życia w tej części Afryki. Z reguły młodzi ludzie w naszym skomercjalizowanym świecie, nie chcą myśleć o tym, jak trudne może być życie w innych częściach globu. Na szczęście nie dotyczy to naszej węgorzewskiej młodzieży , która kiedy podczas Tygodnia Edukacji Globalnej w 2014 roku usłyszała opowieść Barbary Łapo, zdecydowali się przystąpić do programu „Adopcja Serca”.
2017-01-04:
Zawody strzeleckie o puchar Starosty Węgorzewskiego w LO Węgorzewo.
Uczniowski Klub Sportowy ''SPARTAKUS'' działający przy Liceum Ogólnokształcącym w Węgorzewie w dniu 22 grudnia 2016 r. zorganizował zawody strzeleckie o puchar Starosty Węgorzewskiego z broni pneumatycznej. Zawody odbyły się na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” znajdującej się w Zespole Szkół Ogólnokształcący im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie w ramach projektu pt. ,,Sport alternatywą dla używek i dopalaczy,, współfinansowanego przez Powiat Węgorzewski i Gminę Węgorzewo. Udział wzięło w nich 38 uczniów z szkół ponadgminazjalnych z terenu Węgorzewa; 6 z Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. M. Konopnickiej, 1 z Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Józefa Bema, pozostali uczestniczy zawodów to uczniowie „Zaruskiego”. Celem zawodów była popularyzacja strzelectwa sportowego, wyłonienie najlepszych strzelców, zagospodarowanie czasu wolnego, kształtowanie wśród młodzieży zasad zdrowej i uczciwej rywalizacji. Zanim zaczęły się strzelania nastąpiła ceremonia oficjalnego otwarcia strzelnicy. Zaszczytu przecięcia wstęgi dostąpili przedstawiciel Gminy Węgorzewo p. Andrzej Fil, dyrektor ZSO p. Waldemar Czapski, prezes UKS „Spartakus” p. Paweł Kraśniewski. Pierwszy symboliczny strzał oddał dyrektor ZSO i przedstawiciel gminy. Zawody strzeleckie odbyły się w konkurencji : karabinek pneumatyczny - 10 strzałów (Kpn-10) z odległości 10 metrów, do tarczy wiatrówkowej 14 x14, z postawy strzeleckiej – stojącej z wolnej ręki z podziałem na w kategorie dziewcząt i chłopców. Uczestnicy zawodów posiadali celne oko, o miejscach na podium decydował jeden punkt, a przy równej liczbie punktów, większa liczba trafionych 10, 9, 8 itd. Klasyfikacja przedstawiała się następująco:
2017-01-02:
„Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem w żadnej gospodzie”
Ten sam Jezus jest dzisiaj obecny we wszystkich, których nikt nie potrzebuje, którzy do niczego nie są przydatni, których się nie leczy, którzy są głodni, nadzy i nie mają domu… Udzielcie dachu nad głową bezdomnemu Chrystusowi i przemieńcie domowe ognisko na dom pokoju, radości i miłości, troszcząc się o każdego spośród waszej rodziny lub po prostu o bliźnich. -Matka Teresa z Kalkuty
Z czym nam się kojarzy 24 grudnia? Oczywiście, Wigilia Bożego Narodzenia. Już kilka tygodni przed tym świętem każdy popada w wir zakupów i sprzątania zapominając co tak naprawdę jest najważniejsze. I nie chodzi mi tutaj głównie o aspekty religijne, chociaż one również są ważnym, a może i najważniejszym punktem. Choinka, potrawy, prezenty… Czy tylko to się liczy? W całych przedświątecznych obowiązkach zapominamy, że to, co najbardziej istotne siedzi w nas. Ciepło rodzinne, to że w ten dzień znikają wszystkie spory, możemy nacieszyć się sobą nawzajem. Doceńmy to, gdyż nie każdy może to mieć. Dzisiaj pragnę bardziej rozwinąć się na ten temat.
2017-01-02:
Piłka ręczna
20 grudnia chłopcy z naszej szkoły brali udział w zawodach regionalnych w piłce ręcznej które odbyły się w Zespole Szkół Rolniczych w Karolewie. Nasza szkoła rywalizowała z trzema szkołami tj. Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Kętrzynie, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Olsztynie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie. Mimo pełnego zaangażowania, determinacji i motywacji do wygranej nie udało się nam zakwalifikować do mistrzostw województwa.
2016-12-22:
„ Siatkarki LO w Węgorzewie w trójce najlepszych w regionie”
W dniu 20.12.2016r. uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyły w Mistrzostwach regionu 1W-M SZS (półfinał wojewódzki) w Piłce Siatkowej Szkół Ponadgimnazjalnych Dziewcząt, który odbył się w hali „Urania” w Olsztynie. Nasze mistrzynie, pod opieką instruktora Rajmunda Klukowskiego, wystąpiły w składzie: Alicja Joka, Aleksandra Miazga, Aleksandra Furtak, Aleksandra Kuć, Katarzyna Traczyk, Urszula Saramak, Laura Giczewska, Martyna Głębocka, Eliza Drabyk, Klaudia Jadeszko, Natalia Kisielewska, Róża Lipska i Patrycja Wakszyńska.