Liceum Ogólnokształcące
im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Witaj gościu! Dzisiaj jest: 21 sierpnia 2019 Imieniny obchodz: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Od 8.11.2006 jesteś 114474 osobą odwiedzającą naszą stronę
2018-04-11:
IV miejsce dziewcząt z LO Węgorzewo
W Ostródzie 27.03.2018r. odbyły się mistrzostwa województwa w drużynowym tenisie stołowym. Prawo startu w tych mistrzostwach mieli mistrzowie i wicemistrzowie sześciu województw. Razem 12 zespołów dziewcząt i chłopców.
Reprezentacja LO dziewcząt trafiła do graczy z Elbląga i Iławy. Z zespołem pierwszym wygraliśmy gładko (3:0), natomiast z Iławą przegraliśmy 3:2, zajmując drugie miejsce w grupie, jeszcze z nadzieją gry w ścisłym finale. W wyniku dobrych gier Iława przegrała z Giżyckiem i ponownie stanęli na naszej drodze w walce o III miejsce.
2018-04-11:
Zaruski otwarty na wszystkich
21 marca w węgorzewskim liceum odbył się Dzień Otwartych Drzwi, który licealiści przeżywali wspólnie z gimnazjalistami ze Srokowa, Węgorzewa, Bań Mazurskich, Pozezdrza, Radziej i Grabowa. -Każdy, bez względu na zainteresowania, znalazł dla siebie coś ciekawego- atrakcji nie brakowało- opisywała imprezę Natalia z grupy dziennikarskiej, która dokumentowała przebieg wydarzenia.
Wszystkie sale lekcyjne, sala i hala gimnastyczne stanęły przed gośćmi otworem. Nawet szkolne korytarze były zagospodarowane atrakcjami. Oprócz obejrzenia wystawy dzieł malarskich i fotograficznych autorstwa licealistów z Koła Artystycznego, gimnazjaliści mieli okazję sprawdzić swoje sprawne oko na stanowisku z bronią elektroniczną „CYKLOP”, oczywiście pod opieką żołnierzy z 11 MPA w Węgorzewie. Uczniowie klas wojskowych przygotowali też pokazy musztry i sztuk walki. Niesamowitą frajdę gościom sprawiła możliwość sprawdzenia się na strzelnicy sportowej z broni pneumatycznej karabinka Hatsan i pistoletu Airmaster. - Strzelnica to bardzo fajny pomysł, nie w każdej szkole istnieje coś takiego, szkoła daje możliwość znalezienia nowych pasji. Klimat jest fajny, wydaje się ze wszyscy są otwarci- opowiadają Gabrysia, Sandra i Ewa z Bań Mazurskich.
2018-04-11:
WSA
W dniu 15 marca 2018r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie uczestniczyli w dniu otwartym w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Nasi trzecioklasiści dzięki temu spotkaniu mieli możliwość zapoznania się z kierunkami kształcenia dostępnymi na uczelni w Łomży oraz perspektywami zawodowymi, które się z nimi wiążą.
Nasza 35 osobowa grupa uczestniczyła w wykładzie dr pana P. Baczara na temat służb specjalnych doskonalących swoją wiedzę i umiejętności w tej uczelni. Przez ponad trzy godziny braliśmy udział w pokazach wyposażenia bojowego policji, służb więziennych, służb specjalnych. Dużym powodzeniem cieszyły się pokazy samoobrony i technik walk. Dodatkowo uczyliśmy się robienia sushi, uzupełnialiśmy swoją energię grochówką, słodyczami, kawą i herbatą.
2018-03-15:
WYWIADÓWKA
22 marca 2018 r. (czwartek) odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów. Zapraszamy na godzinę 16:30.
2018-03-14:
PUCHAR DOWÓDCY 11 MPA
09 marca 2018r. w węgorzewskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyły się Otwarte Mistrzostwa w Piłce Siatkowej Kobiet o Puchar Dowódcy 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. W turnieju uczestniczyło 8 zespołów podzielonych na dwie grupy. Grupę I stanowiły następujące drużyny: „Koszałek Opałek” Węgorzewo, WM OSG Kętrzyn, 15BZ I Giżycko i LOI Węgorzewo, pod opieka p. Rajmunda Klukowskiego w składzie: Katarzyna Traczyk, Aleksandra Miazga, Laura Giczewska, Urszula Saramak, Martyna Głębocka, Aleksandra Kuć i Patrycja Wakszyńska. W grupie drugiej zagrały panie z: 11MPA w Węgorzewie, 15PP z Gołdapi, 15 BZ II w Giżycku oraz LO II w Węgorzewie pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego w składzie: Dominika Szram, Weronika Aftyka, Roksana Szymczuk, Wiktoria Królak, Martyna Pacewicz, Rozalia Krupka i Wiktoria Zborowska.
2018-03-08:
,, Pałkami prawdy nie da się zabić,, - O Marcu 68 słow kilka
Wśród kryzysów społeczno-politycznych PRL Marzec 68 wydaje się najbardziej złożonym i wielowymiarowym. Przenikają się w nim wątki buntu społecznego, wewnętrznej walki politycznej i kampanii antysemickiej. To inicjacja przyszłych opozycjonistów, wtedy jeszcze studentów i schyłek rządów Gomułki.

Antysemicka nagonka
W bezbarwnym okresie ,,małej stabilizacji,, rok 1968r. przyniósł za Gomułki moment przyspieszenia historii. Atmosfera zagęściła się już w czerwcu 1967r., gdy wojna izraelsko-arabska przyniosła wzrost napięcia w kraju. Władze rozpętały potężną kampanię propagandową. Zmuszeni do udziału w masówkach ludzie mieli potępić ,, izraelskiego agresora,, (sojusznika USA) i solidaryzować się z prosowieckimi państwami arabskimi. Władze umiejętnie wykorzystały wojnę na Bliskim Wschodzie jako pretekst do wszczęcia kampanii antysemickiej i oczyszczenia niewygodnych elementów aparatu partyjnego. Podobnie instrumentalnie wykorzystano autentyczny bunt młodzieży.

2018-03-08:
Jak uczciliśmy żołnierzy wyklętych
Od czwartku do niedzieli w Węgorzewie miały miejsce uroczystości i imprezy plenerowe, których celem było uczczenie pamięci Żołnierzy wyklętych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, a z którymi nowe władze powojennej Polski obeszły się okrutnie.

- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście rozpoczęto, podobnie jak w całym kraju, w czwartek 1 marca- na rondzie im. „Żołnierzy Wyklętych”- . - opisuje Wiktoria. Zostało tam zapalone Światełko Pamięci bohaterom antykomunistycznego podziemia. Wśród uczestników znaleźli się węgorzewscy licealiści, którzy na cześć walczących zapalili białe i czerwone znicze. Jak dziś ideę oddawania czci Żołnierzom wyklętym postrzegają młodzi ludzie?
2018-03-05:
Dzień Otwartych Drzwi w LO
21 marca, pierwszego dnia wiosny, w Liceum Ogólnokształcącym im. Gen Mariusza Zaruskiego będzie miał miejsce Dzień Otwartych Drzwi. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali z tej okazji wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i tych prawie dorosłych. Eksperymenty, gra escaperoom, zajęcia na strzelnicy sportowej i wiele innych ciekawych niespodzianek będzie od 8.30 czekać na odwiedzających mury liceum.
Potwierdzenie przybycia grup zorganizowanych można zgłaszać
pod numerem telefonu 874272367,
bądź na pośrednictwem e-maila liceum@lowegorzewo.pl
2018-03-05:
OBCHODY DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W dniu 04.03.2018r. Węgorzewo, wzorem 333 innych miast w Polsce, uczciło pamięć „Żołnierzy Wyklętych”, którzy swoimi czynami dali przykład walki o wolność Ojczyzny do ostatniej kropli krwi.
Obchody rozpoczęto o godz. 10.00 uroczystą mszą w kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich w asyście pocztów sztandarowych szkół, środowisk kombatanckich oraz oddziału reprezentacyjnego 11 Mazurskiego Pułku Artylerii.
Naszą szkołę reprezentował dyrektor p. Waldemar Czapski oraz poczet sztandarowy: Wiktoria Zborowska, Marcin Popławski i Klaudia Barańska pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego. Po mszy, o godz. 13.00 z Placu Wolności wyruszyli uczestnicy biegu „Wilczym Tropem”, zorganizowanego przez OSiR w Węgorzewie, w którym aktywny udział wzięli uczniowie naszej szkoły z klasy policyjnej, wojskowej oraz grupa wolontariuszy pod opieką p. Doroty Kamińskiej.
2018-03-05:
OMW w PSP
W dniu 03.03.2018r.w hali OSiR odbyły się Otwarte Mistrzostwa Węgorzewa w Piłce Siatkowej Pań, na które przybyły reprezentacje z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, MKW Mazury, LO I Węgorzewo, LO 2 Węgorzewo, KSD Energoutil Ełk, UKS Koszałek Opałek Węgorzewo, 11 MPA Węgorzewo, UKS Jantar Gołdap, Bartoszki Bartoszyce, Jedyneczka Węgorzewo, Perła Olecko.
W końcowej klasyfikacji, na jedenaście drużyn, nasze siatkarki z LO I, pod opieką p. Rajmunda Klukowskiego w składzie: Katarzyna Traczyk, Aleksandra Miazga, Laura Giczewska, Urszula Saramak, Alicja Joka, Martyna Głębocka i Natalia Kisielewska, zajęły IV miejsce po wspaniałej walce i wyczerpujących setach. Dziewczęta z drużyny LO II w składzie: Doriana Cimo, Dominika Szram, Weronika Aftyka, Roksana Szymczuk, Wiktoria Banasiewicz oraz Martyna Pacewicz zajęły X miejsce. Nasze młode adeptki, stawiające pierwsze kroki na tak poważnych zawodach wykazały się wielką wolą walki i hartem ducha, co pozwoli im osiągać lepsze wyniki w następnych meczach i turniejach.
2018-03-05:
NAMUZOWYWANIE
Konkurs poetycki rozstrzygnięty! Zapraszamy na Wieczór poetycki!

Już po raz 12 Liceum Ogólnokształcące w Węgorzewie ma zaszczyt zaprosić wszystkich miłośników poezji i nastrojowej muzyki na wieczór poetycki, podczas którego zaprezentowane zostaną wiersze laureatów VII międzynarodowej edycji Konkursu Poetyckiego „Namuzowywanie”. Impreza odbędzie się 21 marca 2018 r. o godzinie 18.00 w sali gimnastycznej LO. Czekamy na przybycie zarówno tych (a jest ich naprawdę wielu), którzy każdego roku celebrują z nami to węgorzewskie święto poezji, jak i tych, którzy w ten piątkowy wieczór po raz pierwszy nawiedzą mury naszej szkoły, by posłuchać wierszy, lirycznej muzyki i poczuć ten wyjątkowy klimat.
Konkurs organizowany jest cyklicznie od 2006 roku. Jego pierwsza edycja miała charakter wewnątrzszkolny. Ponieważ pomysł okazał się atrakcyjny dla młodzieży, a wieńczący go wieczór poetycki cieszył się dużym zainteresowaniem, do współpracy przy jego organizacji włączyło się Starostwo Powiatowe w Węgorzewie. W związku z tym w roku następnym objął swoim zasięgiem szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne całego powiatu. W 2011 roku dzięki nawiązaniu współpracy ze szkołami obwodu kaliningradzkiego oraz Domem Polskim w Czerniachowsku, „Namuzowywanie” zyskało uczestników spoza wschodniej granicy, stając się tym samym konkursem międzynarodowym. Do udziału w konkursie zaproszone zostały również szkoły litewskie. Podstawowym odbiorcą konkursu jest młodzież gimnazjalna i ponadgimnzajalna, jednak od kilku lat biorą w nim udział także dorośli poeci, startując w kategorii open. Celem konkursu jest wspieranie i rozwijanie uzdolnień uczniów, popularyzowanie poezji, promowanie utalentowanej młodzieży oraz rozwijanie współpracy i przyjaźni miedzy szkołami polskimi i obwodu kaliningradzkiego. Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego przy współpracy Starostwa Powiatowego w Węgorzewie.

Poziom tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Namuzowywanie” był bardzo wysoki. O poetycki laur walczyło 12 gimnazjalistów, 16 uczniów szkół ponadgimnazjalnych,a ponadto 19 uczestników kategorii open i 10 Rosjan.
Jury miało bardzo trudne zadanie, jednak wyłoniło finalistów!
Oto ich nazwiska w porządku alfabetycznym:
KATEGORIA I - GIMNAZJA
Abako Agnieszka, Brzostek Adrian, Kotowicz Martyna, Kowalczyk Piotr, Kowalski Jakub, Kuzyk Dominik, Smolińska Kamila, Stromidło Weronika

KATEGORIA II –SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
Abako Daniel, Andrulonis Maciej, Bartosz Małgorzata, Dados Karolina, Łapiński Karol, Modzelewski Maciej, Rajkowska Martyna, Rożnowski Jakub

KATEGORIA III – OPEN
Andrulonis Maciej, Boroń Oliwia, Łapiński Karol, Młotkowska Justyna, Modzelewski Maciej Henryk, Piliszewska Anna, Rożnowska Kinga, Wysocka Magdalena